Legislative Business
Passed H.R.3608: Grand Portage Band Per Capita Adjustment Act
Passed H.R.4030: To designate the facility of the United States Postal Service located at 18640 NW 2nd Avenue in Miami, Florida, as the "Father Richard Marquess-Barry Post Office Building".
Passed Calendar #131, S.684 with committee-reported amendments and Johnson amendment: Mni Wiconi
Passed Calendar #513, S.1800: Bureau of Reclamation Transparency Act with committee-reported amendments and Barrasso amendment
Adopted Calendar #648, S.Res.595: Nobel Laureates Satyarthi and Yousafzai
Adopted S.Res.226: Celebrating the 100th Anniversary of the Birth of James Cleveland 'Jesse' Owens
Adopted S.Res.564: Centennial of the Passenger Pigeon Extinction, with amendment at the desk
Adopted H.Con.Res.125: Adjournment Sine Die Resolution by voice vote
Executive Business
The Senate confirmed the following nominations by voice votes:
The Senate confirmed the following nominations by unanimous consent:
BROADCASTING BOARD OF GOVERNORS
#900 Karen Kornbluh - to be a Member of the Broadcasting Board of Governors for a term expiring August 13, 2016
CHEMICAL SAFETY AND HAZARD INVESTIGATION BOARD
#651 Richard J. Engler - to be a Member of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years
#970 Manuel H. Ehrlich, Jr. - to be a Member of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years
OFFICE OF THE DIRECTOR OF NATIONAL INTELLIGENCE
#1079 Nicholas J. Rasmussen - to be Director of the National Counterterrorism Center, Office of the Director of National Intelligence
INTER-AMERICAN DEVELOPMENT BANK
#514 Mark E. Lopes - to be United States Executive Director of the Inter-American Development Bank for a term of three years
DEPARTMENT OF VETERANS AFFAIRS
#1104 Leigh A. Bradley - to be General Counsel, Department of Veterans Affairs
DEPARTMENT OF TRANSPORTATION
#1141 Mark R. Rosekind - to be Administrator of the National Highway Traffic Safety Administration
DEPARTMENT OF VETERANS AFFAIRS
#933 Helen Tierney - to be Chief Financial Officer, Department of Veterans Affairs
MORRIS K. UDALL AND STEWART L. UDALL FOUNDATION
#644 Charles P. Rose - to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation for a term expiring May 26, 2019
#645 Mark Thomas Nethery - to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation for a term expiring October 6, 2018
#646 Anne J. Udall - to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation for a term expiring October 6, 2016 (Reappointment)
#737 Camilla C. Feibelman - to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation
LEGAL SERVICES CORPORATION
#844 Martha L. Minow - to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2017
#845 Charles Norman Wiltse Keckler - to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2016
#862 Gloria Valencia-Weber - to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2017
#864 John Gerson Levi - to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2017
#865 Robert James Grey, Jr. - to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2017
ELECTION ASSISTANCE COMMISSION
#757 Thomas Hicks - to be a Member of the Election Assistance Commission for a term expiring December 12, 2017
#1085 Matthew Vincent Masterson - to be a Member of the Election Assistance Commission for a term expiring December12, 2017
#1086 Christy A. McCormick - to be a Member of the Election Assistance Commission for a term expiring December 12, 2015
DEPARTMENT OF STATE
#1099 Isobel Coleman - to be Representative of the United States of America to the United Nations for U. N. Management and Reform, with the rank of Ambassador
#1100 Isobel Coleman - to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations during her tenure of service as Representative of the United States of America to the United Nations for U.N. Management and Reform
UNITED STATES AGENCY FOR INTERNATIONAL DEVELOPMENT
#790 Paige Eve Alexander - to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development
DEPARTMENT OF DEFENSE
#1110 Robert M. Scher - to be an Assistant Secretary of Defense
#1111 David J. Berteau - to be an Assistant Secretary of Defense
DEPARTMENT OF STATE
#1090 Jess Lippincott Baily - to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Macedonia
#1091 Robert Francis Cekuta - to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Azerbaijan
#1092 Margaret Ann Uyehara - to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Montenegro
#1093 Richard M. Mills, Jr. - to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia
PN 2092 - Micheal P. O'Rielly, (FCC)
PN 1279 - Laurie Mikva (Legal Services)
PN 1280 - Victor Maddox (Legal Services)
PN 2065 - Joseph Pius Pietzyzk (Legal Services)
PN 1916 - James Huffman (Udall)
The Senate also confirmed Calendar #618, James Cole, Jr. to be General Counsel, Department of Education;
Calendar #1005, PN1804, Arthur Lee Bentley III, of Florida, to be United States Attorney for the Middle District of Florida for the term of four years; and
Calendar #1062, PN1806, David Rivera, of Tennessee, to be United States Attorney for the Middle District of Tennessee for the term of four years.