December 16, 2014 08:32 PM

Nominations Agreed to by consent and voice votes

Senator Reid withdrew the cloture motions on and the Senate then confirmed by voice votes the Lopez, Jadotte, Stivers, Cruden, and Smith nominations.

The Senate confirmed the following nominations by unanimous consent:

BROADCASTING BOARD OF GOVERNORS

#900 Karen Kornbluh - to be a Member of the Broadcasting Board of Governors for a term expiring August 13, 2016

 

CHEMICAL SAFETY AND HAZARD INVESTIGATION BOARD

#651 Richard J. Engler - to be a Member of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years

#970 Manuel H. Ehrlich, Jr. - to be a Member of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years

 

OFFICE OF THE DIRECTOR OF NATIONAL INTELLIGENCE

#1079 Nicholas J. Rasmussen - to be Director of the National Counterterrorism Center, Office of the Director of National Intelligence

INTER-AMERICAN DEVELOPMENT BANK

#514 Mark E. Lopes - to be United States Executive Director of the Inter-American Development Bank for a term of three years

DEPARTMENT OF VETERANS AFFAIRS

#1104 Leigh A. Bradley - to be General Counsel, Department of Veterans Affairs

DEPARTMENT OF TRANSPORTATION

#1141 Mark R. Rosekind - to be Administrator of the National Highway Traffic Safety Administration

DEPARTMENT OF VETERANS AFFAIRS

#933 Helen Tierney - to be Chief Financial Officer, Department of Veterans Affairs

MORRIS K. UDALL AND STEWART L. UDALL FOUNDATION

#644 Charles P. Rose - to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation for a term expiring May 26, 2019

#645 Mark Thomas Nethery - to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation for a term expiring October 6, 2018

#646 Anne J. Udall - to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation for a term expiring October 6, 2016 (Reappointment)

#737 Camilla C. Feibelman - to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation

LEGAL SERVICES CORPORATION

#844 Martha L. Minow - to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2017

#845 Charles Norman Wiltse Keckler - to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2016

#862 Gloria Valencia-Weber - to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2017

#864 John Gerson Levi - to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2017

#865 Robert James Grey, Jr. - to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2017

 

ELECTION ASSISTANCE COMMISSION

#757 Thomas Hicks - to be a Member of the Election Assistance Commission for a term expiring December 12, 2017

#1085 Matthew Vincent Masterson - to be a Member of the Election Assistance Commission for a term expiring December12, 2017

#1086 Christy A. McCormick - to be a Member of the Election Assistance Commission for a term expiring December 12, 2015

DEPARTMENT OF STATE

#1099 Isobel Coleman - to be Representative of the United States of America to the United Nations for U. N. Management and Reform, with the rank of Ambassador

#1100 Isobel Coleman - to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations during her tenure of service as Representative of the United States of America to the United Nations for U.N. Management and Reform

UNITED STATES AGENCY FOR INTERNATIONAL DEVELOPMENT

#790 Paige Eve Alexander - to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development

DEPARTMENT OF DEFENSE

#1110 Robert M. Scher - to be an Assistant Secretary of Defense

#1111 David J. Berteau - to be an Assistant Secretary of Defense

DEPARTMENT OF STATE

#1090 Jess Lippincott Baily - to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Macedonia

#1091 Robert Francis Cekuta - to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Azerbaijan

#1092 Margaret Ann Uyehara - to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Montenegro

#1093 Richard M. Mills, Jr. - to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia

PN 2092 Micheal P. O'Rielly,  (FCC)

PN 1279 - Laurie Mikva (Legal Services)

PN 1280 - Victor Maddox (Legal Services)

PN 2065 - Joseph Pius Pietzyzk (Legal Services)

PN 1916 - James Huffman (Udall)

1005           Sep 11, 2014       PN1804             Department of Justice

Reported by Committee on the Judiciary

Arthur Lee Bentley III, of Florida, to be United States Attorney

for the Middle District of Florida for the term of four years; and

1062           Nov 13, 2014      PN1806             Department of Justice

Reported by Committee on the Judiciary

David Rivera, of Tennessee, to be United States Attorney for

the Middle District of Tennessee for the term of four years.